Terveisiä Alanyasta! Ulkona on kuuma, mutta sisällä viileätä. Oltiin eilen vähän kaupungilla kävelemässä, syömässä ja kaupassa. Eilen illalla oli pieni seikkailu. Yhdeksän aikaan meni sähköt ja siis valotkin pois. Jukka oli antanut ohjeet, mitä silloin pitää tehdä: sähkötaulusta kytkin ylös. Meni toisen ja kolmannen kerran, sitten ei enää tullutkaan takaisin. Soitin talonmies Ysufille ja hän tuli heti paikalle ja soitti sähkömiehen, joka tuli puolen tunnin kuluttua. Vika oli yhden huoneen ilmastointilaitteessa, sähköt saatiin päälle, muttei laitetta. Tänään aamulla kymmenen aikaan tuli ilmastointimies ja korjasi laitteen. Näin nopeasti Turkissa toimii kaikki. Yusufin koira Saree on käynyt tervehtimässä meitä. Sillä on meidän terassin reunassa oma juomakuppi.
Ollaan tutustuttu myös Ahmetiin, taksikuskiin. Hän on hakenut meidät täältä asunnolta ja tuonut takaisin ruokakaupan edestä. Oltiin eilen kävelemässä kaupungilla ja syömässä. Veikka osti sortsit. Ahmet myös neuvoi ja näytti kuntosalin, jonne Veikka on tänään menossa. Ahmet puhuu hyvin englantia ja on luvannut näyttää nähtävyyksiä, jos halutaan. Hän tulee aina hakemaan 15 min kuluttua kun soittaa hänelle.
Terassin kulmalta lähtee patikkapolku vielä ylemmäs, ei olla vielä ehditty sinne. Basaarialueella oli paljon myyjiä ja saatiin ravintolan tarjoilijalta opastusta, miltä alueelta kannattaa ostaa. Toinen alue on turistialue turistihinnoilla ja toinen paikallisten hinnoilla.
Onko Kerän kanssa mennyt hyvin? Mitä muuta tipulle kuuluu?
t. Äiti ja Joonas
![]() |
(c) Jukka (älä kopioi) |
Kerä on ollut aika kiltisti; pissasi ensimmäisenä yönä pinkille matolle ja seuraavana päivänä meidän talon aulaan. Niin ja raapi olohuoneen ovea niin paljon poissaollessani, että molemmista etutassuista tuli verta. Mutta muuten ihan kiltti. Olemme olleet tosi paljon ulkona ja heitelleen palloa (väsytystaktiikka, jotta yöllä me Santun kanssa saisimme nukkua…).
Kamalasti asioita kerrottavana, etten edes muista kaikkia. Uskalsin mennä uudelle kuntosalille ja sain sopimuksen kesä- ja heinäkuuksi sillä tarjoushinnalla. Olen nyt ollut kaksi kertaa siellä treenaamassa ja ihan okei paikka kesäksi. Salipappoja on tullut kassalleni nyt viime päivinä, täytyy kyllä palata takaisin omalle salille elokuussa. 😀 Onko veikka käynyt jo siellä salilla?
Ajattelin ehdottaa Santulle, että otetaan sen ja Okan videokamera mukaan – tehtäisiin oma lomavideo! Sitten ajattelin myös, että syötäisiin perjantaina lentokentällä aamupala Starbucksissa! Toivottavasti lennot menevät hyvin. Pelottaa. 😦 Katsoin, että Air Berlinin lentokone on Embraer 190 ja Finnairin on Embraer 170 – mitä eroa niillä on?Meillä onkin viiden tunnin vaihto Saksassa ja tulomatkalla se kahden tunnin. Voitko ostaa pattereita (niitä ihan tavallisia 2 kpl) GPS:sääni, jotta pääsen lenkille?
t. Elina
Syökää vaan aamiainen kentällä ja sitten vaihtokentällä lounas. Eikö se sovi ajallisesti siihen hyvin? Minulla on sitten iltapala valmiina, kun tulette. Ottakaa vaan videokamera mukaan. Sehän on kiva idea. Eikä lentoja tarvitse pelätä yhtään!
Täällä on ollut tänään 36 astetta lämmintä ja huomiseksi on luvattu vielä kuumempaa. Talossa sisällä on 22 astetta, eikä täällä ylhäällä vuoristossa tunnut niin kuumalta kuin alhaalla Alanyassa.
Oltiin tänään ostoksilla Kipa-marketissa. Se on iso market, josta saa kaikki. Hedelmiä ja vihanneksia on isot valikoimat, myös jugurttia ja rahkaa ym. ja kaikkea tavallista, mitä meilläkin on. Ja kaikenlaisia turkkilaisia herkkuja, pieniä piirakoita ja makeita pieniä palleroita, joista en tiedä mitä ne on.
Kerä! Olepas kiltisti eikä matolle saa pissiä!
t. Äiti (ja veikka)
Eli, palataan reilun viikon kuluttua (toivon mukaan) – toivottavasti odottelette minua siellä ruudun toisella puolella! Rauhallista juhannusta ihan kaikille! ❤
Voi Elina! Lento menee mainiosti ja pääset ehjänä Turkkiin ja vielä takaisin Suomeenkin 🙂 Nauti ihanasta lomasta!
TykkääTykkää
Ihana Liina ja kiiiiitos!<3 Ehkä se lento menee sitten ihan hyvin (kun kerta niin sanot:D) - vaikka sitten rohkasuryypyn turvin...;D
TykkääTykkää
Lento menee varmasti hyvin, älä huoli sitä! Ja muista nauttia lomastasi ulkomailla! Ihanaa 🙂
TykkääTykkää
Voi että, hyvin se menee! Hauskaa matkaa!
T: Karkki:)
TykkääTykkää
Ymmärrän lentopelon paremmin kuin hyvin – mä en ole koskaan ollut koneessa. Enkä mene. 🙂 Onneksi sitä voi asua ympäri maailmaa ilman lentämistäkin. 😀
Mutta hyvin se menee silti, tietysti. Mahtavaa lomaa! 🙂
TykkääTykkää
Toivotaan! Kiitos!<3
TykkääTykkää
Kiitti hirmusti! :))
TykkääTykkää
Voi Heidi, sinäkin! 😀 Mä olen täällä nyt ihan paniikissa, just lentokentälle lähtö. Kiitos, ihana!<3
TykkääTykkää